معرفي اجمالي:

روستاي کره از توابع بخش مرکزي شهرستان قاينات در 35 کيلومتري شمال غرب شهر قاين در استان خراسان جنوبي قرار دارد. جمعيت اين روستا طبق سرشماري سال 1390 با داشتن 128 خانوار جمعيتي بالغ بر 333 نفر دارد. مردم خونگرم و مهمان نواز روستاي کره همگي پيرو مذهب شيعه بوده و در دوران دفاع مقدس 8 شهيد تقديم انقلاب اسلامی ایران کرده اند که چهار شهيد در کره و چهار شهيد ديگر در مشهد مدفون هستند. روستاي کره در دل کوه هاي مرتفعي واقع شده که باعث بوجود آمدن بهار و تابستان هاي خوش آب و هوا و دلپذير و پاييز و زمستاني سرد شده است. اکثر مردم کره با بهره گيري از منابع طبيعي و فعاليت هاي کشاورزي امرار معاش مي کنند و در کنار کشاورزي به دامداري نيز مشغول هستند که به عنوان کمک درآمدي براي آنها محسوب مي شود. 


جمعيت:

جمعيت کره مانند بيشتر روستاها رو به کاهش است. بطوري که طي سرشماري سال 1385 تعداد خانوار ساکن در کره 127 و جمعیت بالغ بر 365 نفر بوده است ولي طبق سرشماري سال 1390 با داشتن 128 خانوار جمعيتي بالغ بر 333 نفر داشته است.

مهاجرت:

طي ساليان اخير خانواده هاي زيادي از کره مهاجرت کرده و به شهر هاي اطراف من جمله قاين گناباد و مشهد رفته اند. مهاجرت زياد باعث شده است که جمعيت کره که در سال 1340 بالغ بر 1500 نفر بوده به حدود 330 نفر در سال 1390 کاهش يابد.

شهدا:

روستای کره در دوران دفاع مقدس هشت شهید تقدیم انقلاب اسلامی ایران نموده است که چهار شهيد در کره و چهار شهيد ديگر در مشهد مدفون هستند.  (توضیحات بیشتر)

جغرافيا:

 

روستاي کره از توابع بخش مرکزي شهرستان قاينات در شرق کشور عزيزمان ايران و در مختصات 58 درجه  شرقی و 33 درجه شمالی (  33°40'30"N 58°57'56"E ) واقع است. اين روستا از شمال به روستاي کلاته سعيد، از شرق با روستاي کنارنگ و از جنوب با روستاهاي تگابند و سفتوک همسايه است. راه ارتباطي روستا آسفالته بوده و فاصله آن تا شهرهاي قاين، مشهد و بيرجند به ترتيب 35، 420 و 135  کيلومتر مي باشد.

جغرافياي طبيعي:

ارتفاع روستاي سرسبز کره از دريا 1918 متر و فاصله آن از قاين 35 کيلومتر مي باشد.

اقليم

آب و هواي کره معتدل و مطبوع است و بهار و تابستاني فوق العاده براي تفريح و گردشگري دارد.

ارتفاعات کره:

روستاي کره با توجه به قرار گرفتن در دامنه ارتفاعات غربي شهرستان قاينات داراي کوه هايي با ارتفاع عموماً بالاي 2000 متر و با توجه به طبعيت زيبا و بکر آن مناسب براي کوهنوردان و علاقه مندان مي باشد. ارتفاعات کره شامل لشت بند و  قله مزار بیشتر بخوانید ) می باشد.

گونه هاي گياهي:

اغلب گونه های گیاهی روستای سرسبز کره شامل آويشن، زيره، بومادران، گشنيز، شيرين بيان، ختمي، رازيانه، کلپوره، کاکوتي، بابونه، گون، درمنه و ... می باشد.

محصولات کشاورزي و باغي:

محصولات زراعی:

از محصولات مهم زراعی کره میتوان به : زعفران، گندم، جو، حبوبات، شلغم، چغندر و ... اشاره کرد که در این بین زعفران همچون نگینی می درخشد. زعفران کره از رنگ و عطری منحصر بفرد برخوردار بوده و درآمد اصلی کشاورزان عزیز به حساب می آید.

درختان:

1 . مثمر

آلو ( بخارا ، زرد ، غلامی )، بادام، گردو، زردآلو، آلبالو، گیلاس، آلوچه، هلو، شفتالو، سیب ( گلاب ، لبنانی ، شاهیکی ، مشکو )، امرود ( شکرک ، درازگردن ، چینی ، ریگ امرود ، کدامرود )، گلابی، گوجه سبز، توت، شاه توت، زرشک، سنجد، انجیر، انگور

2 . غیر مثمر

 سپیدار، چنار، بید، زبان گنجشک ( سنو ) 

ساختمان ها:

مصالح به کار رفته در ساختمان‌هاي قديمي روستا شامل چوب، خشت، سنگ و کاهگل است، ولي در بناهاي جديد، آهن، آجر، سيمان و سنگ استفاده مي‌شود . در سال 1392 طرح هادي روستا شروع به اجرا شده است که حاصل آن سنگ فرش قسمتي از کوچه هاي روستا گرديده است.

امکانات رفاهي:

امکانات رفاهی روستای کره شامل آب لوله کشي، برق، تلفن، مسجد، حسينيه، درمانگاه، خانه بهداشت، حمام عمومي، دفتر خدمات ارتباطي، دفتر پست بانک، نانوايي، تعاوني روستايي، زمين ورزشي، مدرسه دبستان و دبيرستان دوره اول مي باشد.

رسومات:

سوگواري‌هاي عمومي ماه محرم در اين روستا، هرساله با شکوه تر از سال قبل و با دسته هاي زنجير زني و سينه‌زني و نوحه‌خواني همراه است. 
عيد نوروز از مراسم مهم مردم روستا به شمار مي‌آيد که در استقبال از آن مردم به تهيه لباس نو و شيريني و خوراکي‌هاي مخصوص عيد اقدام مي‌نمايند و در ايام عيد به ديد و بازديد از خانواده‌هاي يکديگر مي‌روند. چهارشنبه سوري را با مراسمات خاصش برگزار مي‌کنند. عيد قربان نيز با مراسم خاص برگزار مي‌شود. شب چله، اتالو متالو، کاکل چيني نیز و ... از دیگر رسومات کره می باشد.

( مراسم عید قربان 93 )

آبگير ها:

( تصاویر بیشتر )

در روستای کره سه سد (بند) وجود دارد. قديمي ترين آن ها معروف به بند کره است که تا چند سال اخير آب آن لوله کشي شده و مورد استفاده مردم قرار مي گرفته است ولي در سال 92 پس از آنکه بر اثر خشکسالي هاي پي در پي آب بند کم شده بود آب لوله کشي از خارج روستا به منازل مردم لوله کشی شده و از آب بند کره همانند دو سد ديگر در مصارف کشاورزي استفاده مي شود. 

گردشگري:

همه روزه در فصول تابستان و بهار روستاي کره شاهد بازديد تعداد زيادي از مردم از جاذبه هاي طبيعي و تاریخی روستا است. 

آسياب آبي کره

( تصاویر بیشتر )

آبشار کره

اماکن مذهبي:

در کره سه امام زاده معروف به امام زاده سربند، سرمزار، و قله مزار مدفون هستند.


بروزآوری و اضافه خواهد شد!

smileyمطلب فوق را بهبود بخشید!smiley


منابع:

مطالب و تصاویر موجود در آرشیو وبلاگ کره نیوز
وبسایت [ 
دیار سرسبز ] به مدیریت آقای دکتر ولی ا... زراعتکار
وبسایت [ حال و هوای کره ]  به مدیریت آقای مهندس حسین آذرکیش